Scholarships

Goldie Wills Scholarship: Zach Gronewald (Galena), Leah Holland (Scales Mound), Anna Altfillisch (Galena), Austin Wachter (River Ridge), Kaitlyn Sitzmann (Galena), Ashley Brant (Scales Mound), Jack Rasmussen (Galena), Michael Foley (Scales Mound), Andrew Graves (River Ridge), Jenny Calvert (Scales Mound).

Fred and Helen Rehmstedt Scholarship: Corrine Stoewer, Leah Holland.

Scales Mound Lions Scholarship: Jordan Wienen, Corrine Stoewer.

Scales Mound Education Association: Rachel Schiess.

Donnie Stoewer Memorial Scholarship: Corrine Stoewer.

Ronald Webster Memorial Scholarship: Corrine Stoewer.

Lee B. Anderson Memorial Scholarship: Michael Foley.

Alberta "Bertie" Sauer: Matt Kelly.

Apple River Bank: Jordan Wienen

Thomas J. Williams Scholarship: Allison Hillary.

Galena Rotary Jennifer Purdy Scholarship: Corrine Stoewer, Jordan Wienen, Leah Holland, Ashley Brant.

American Red Cross Scholarship: Alex Anderson, Jordan Wienen, Corrine Stoewer, Michael Foley, Matt Kelly.

Galena Territory Foundation: Corrine Stoewer, Leah Holland, Michael Foley.

Highland Community College Foundation Top Scholars: Rachel Schiess, Tina Hurlburt, Mia Nottrott.

911 Memorial Scholarship: Rachel Schiess. Galena State Bank: Leah Holland.

Knights of Columbus: Leah Holland.

Conro Council: Jordan Wienen.

Knights of Columbus Galena Council 696: Leah Holland.

Scales Mound FFA Alumni: Michael Foley, Leah Holland, Matt Kelly, Corrine Stoewer, Sean Plath, Jordyn Wienen.

New Diggings Scholarship: Michael Foley.

Drake University, Taylor Becktold.

U.S. Grant/Fever River League: Ashley Brant. American Legion: Leah Holland.

Elks Harry S. Young Nursing: Leah Holland, Corrine Stoewer.

Elks Al and Viola Hirst: Ashley Brant.

Clarke University: Jordan Wienen.

University of Wisconsin-Platteville: Tina Hurlburt.

Mercy Medical Center 2013 High School Nursing: Leah Holland.

Illinois State Scholarship: Rachel Schiess, Tina Hurlburt, Mia Nottrott.

Jo Daviess County Association for Home and Community Education: Jordan Wienen.

Jo Daviess County 4-H and Extension Foundation/Floyd and Alice Bales: Michael Foley; Ralph and Katherine Norris: Michael Foley.

Jo Daviess County Dairy Herd Improvement Association: Matt Kelly.
Academic awards

AVC outstanding students of the quarter. 1st quarter, Jacob Fox, Frank Carlborg; 2nd quarter, Jesse Ertmer, Jordan Wienen.

Prairie State Achievement Award: Taylor Becktold, Rachel Schiess; Loras College: Meghan Davis.

English: Taylor Becktold, Alexandra Webster.

Industrial Arts: Michael Foley, Alex Anderson, Taylor Becktold, Jared Korte, Matt Kelly, Frank Bruscato, Franki Carlborg, Sean Plath, Trinity Pooley, Zach Winter.

Science: Leah Holland.

Principal's Leadership: Rachel Schiess

Midwest Technical Institute: Trinity Pooley, Zach Winter.

Spanish: Ashley Brant.

Math: Rachel Schiess, Tina Hurlburt, Ashley Brant, Corrine Stoewer, Leah Holland.

Highland Community College Servant Leadership: Leah Holland, Allison Hillary, Rachel Schiess.

Illinois Econ Challenge: Leah Holland, Taylor Becktold.

Tech Trek: Taylor Becktold, Jacob Fox, Matt Kelly, Leah Holland, Meghan Davis.

Illinois Personal Finance Challenge: Taylor Becktold, Kristian Herbst, Leah Holland.

Investwrite Competition: Alex Anderson, Taylor Becktold, Matt Kelly, Frank Bruscato, Michael Foley, Alex Fairbanks, Leah Holland, Josh Korte, Kristian Herbst, Derian Phillips, Sean Plath, Corrine Stoewer.

WYSE: Taylor Becktold, Leah Holland, Tina Hurlburt, Rachel Schiess, Corrine Stoewer, Mia Nottrott.

Certificate of Employment: Ashley Brant, Meghan Davis, Josh Korte, Mia Nottrott, Rachel Schiess, Jordan Wienen, Gavin Glasgow.

Northeast Iowa Community College Opportunity. Michael Foley.

Jo Daviess County Beef: Michael Foley, Matt Kelly.

U.S. Marine Corps Scholastic Excellence: Rachel Schiess.

U.S. Marine Corps Music Excellence: Corrine Stoewer.

Stock Market Game Awards: Derian Phillips, Kristian Hersbt, Matt Kelly, Josh Korte, Alex Anderson, Taylor Becktold, Sean Plath, Michael Foley, Leah Holland, Frank Bruscato, Alex Fairbanks.

Academic Bowl: Tina Hurlburt, Corrine Stoewer, Rachel Schiess, Kristian Herbst, Leah Holland, Mia Nottrott, Taylor Becktold, Gavin Glasgow.



Athletic awards

Golf: Kristian Herbst.

Baseball: Josh Korte, Jared Korte, Sean Plath.

Football: Michael Foley, Taylor Becktold, Jared Korte, Josh Korte.

Volleyball: Corrine Stoewer, Leah Holland, Rachel Schiess, Ashley Brant, Meghan Davis, Breanne Staver, Jordan Wienen.

Basketball: Franki Carlborg, Gavin Glasgow, Josh Korte, Derian Phillips, Ashley Brant.

Softball: Ashley Brant, Corrine Stoewer, Jordan Wienen.

Track: Alex Plechov. Meghan Davis, Rachel Schiess, Derian Phillips.

U.S. Marine Corps Athletic Award: Josh Korte, Ashley Brant.